Új Pátria 50 db CD / Díszdobozban, Utolsó Óra Népzenei gyűjtés Napi Akció: 90.000.-Ft helyett 85.000.-Ft
85.000 Ft
UTOLSÓ ÓRA GYŰJTÉS
Bartók Béla 1907-ben a Gyergyói-medence falvait járva, egyik levelében félig tréfásan, félig bosszúsan ecsetelte a népzenei gyűjtőmunka nehézségeit: a régi magyar népdalok kutatója minden erőfeszítése dacára már akkor jobbára városi eredetű műdalokat talált, úgy tűnt, a nép-élethez kapcsolódó zenekultúra az utolsó óráját, sőt talán utolsó perceit éli. Napjainkig többször is hivatkoztak az „utolsó órára”, a gyűjtések mégis folytatódtak.
Azonban a határok átjárhatósága, a fogyasztói társadalom behatolása, a műsoros hordozókon terjesztett kulturális és szubkulturális hatások a népi műveltség gyors átalakulását eredményezték. Ezért a kilencvenes évek derekán úgy gondoltuk, már tényleg az utolsó órában vagyunk, de még van remény arra, hogy korábban ismeretlen dallamokat rögzítsünk a Kárpát-medencében. Kelemen László tervéből a Fonó Budai Zeneház és az MTA Zenetudományi Intézete, valamint a magyar kulturális tárca támogatásával lett valóság: 1997 őszén megérkeztek az első csoportok Budapestre.
Először Erdélyből hívtunk meg 46 zenekart, amelyek tagjai a szó klasszikus értelmében nem hivatásos zenészek voltak, hanem „adatközlők”, vagyis olyan muzsikusok, akik nem pusztán a zenélésből élnek. Az együttesekkel érkezett egy-két énekes és egy táncos pár. Egy-egy csoporttal öt napig dolgoztunk, így jutott idő arra is, hogy a zene mellett a táncokat és népszokásokat is dokumentáljuk. Az erdélyiek után 25 felvidéki, majd 41, a magyar nyelvterület központi részéről érkezett zenekarral folytattuk a munkát. Öt év alatt, 1997 és 2001 között végül 112 együttes vett részt az Utolsó Óra névre keresztelt programban, és 1250 órányi anyagot, nagyjából 23 000 dallamot rögzítettünk.
A gyűjtés során arra törekedtünk, hogy az egyes tájegységekről érkező előadók által ismert, bármelyik etnikumhoz tartozó zenét rögzítsünk. Ezáltal a gyűjtemény magyar, román, cigány, szász, zsidó, szlovák, gorál, ruszin, szerb és horvát dallamokat tartalmaz, s közel átfogó képet nyújt a Kárpát-medence egészének népzenéjéről.
A program ugyan lezárult, de a munka most is folyik: a zenekaronként 10-15 CD- nyi anyag a tudományos kutatás rendelkezésére áll. Célunk az is, hogy a népzenét kedvelő közönség is megismerhesse az anyag legjavát, élvezetes új zenei anyagot kapjanak a táncházak is. Ezért 1998 és 2004 között a Fonó Budai Zeneház 18 CD-t adott ki az Új Pátria névre keresztelt sorozatban.