Szabó Adrien: Népi hegedűiskola gyermekeknek + MP3 Hangzóanyag melléklet Napi Akció !!! 6000Ft helyett 5500.-Ft

5.500 Ft

Kategória:

Leírás

Egy kis bevezető…
A hegedűt tartják az egyik legszebb hangszernek. Sokszínűségét bizonyítja, hogy szinte nincs olyan zenei stílus, földrész, ország, tájegység, ahol ne használnák. Határtalan lehetőségeit jó érzékkel aknázták ki azok a hegedűsök is, akik a magyar népzene dallamait csiszolták gyöngyszemekké az évszázadok során. Az ő nyomdokaikba lépve tapasztalhatjuk, mennyi törődést, gyakorlást kíván, és mennyi szép élményt adhat nekünk a magyar népzene, és a hegedűjáték. Becsüljük meg ezt a semmivel nem pótolható élményt! Legyünk büszkék arra, hogy nekünk, magyaroknak kiemelkedően szép és gazdag a zenei hagyományunk! Ápoljuk és örökítsük ezt mi is!
Száz évvel, vagy csak néhány évtizeddel ezelőtt még nem múlhatott el sem családi, sem közösségi, falusi ünnep, vagy alkalom muzsikaszó nélkül. De a hegedű mindig zenekarral, vagy a tájegység szokásainak megfelelő kísérőhangszerekkel együtt szólalt meg. Így, ha tehetjük, már a hegedűtanulás kezdetén mi is muzsikáljunk közösen zenekarral, vagy legalább hegedű-kontra kíséretével. Ezzel mind a tiszta, mind az egyenletes, biztos tempóban való játék elsajátítható, és a muzsika ízét, stílusát is sokkal könnyebb így megismerni. Az pedig nélkülözhetetlen, és talán minden másnál lényegesebb is.
Ezért fontos a személyes átadás élménye és gyakorlata, hiszen e gyakorlat nélkül a muzsika lelke, a stílus, az íz elvész. De tapasztalataim és gyakorlatom alapján meggyőződésem az is, hogy a kiművelt, minden helyzetben jól alkalmazható játéktechnika éppen ilyen elengedhetetlen feltétele az élményt nyújtó, stílusos, ízes hegedűjátéknak. Így megosztom a népihegedű-tanítás során szerzett tapasztalataimat mindazokkal, akik ezt szívesen veszik, és használni tudják mindennapi munkájukban. Természetesen, ahogy mondani szokták, ez nem „szentírás”. De jó segítség lehet, és remélem lesz is!
A kötet a kezdő hegedűsök tanításához nyújt segítséget. Sok jól bevált gyakorlattal és dallammal találkozhatnak a füzetet forgató tanárok és növendékek. E kötet közreadásával az volt a szándékom, hogy a legnehezebb időszak munkáját könnyebbé, élvezetesebbé tegyem mind a tanárok, mind pedig a hegedűs növendékek számára. Tudom, hogy vannak hegedűsök, akik csak tanári útmutatás alapján, hallás után, és „kézről” tanítanak, ahogyan én is. Ezt a módszert tanulták mestereiktől, a falusi zenészektől. De talán nem szentségtörés ma már, amikor a Zeneakadémia növendékei között is vannak népzene szakos hallgatók, ha a népzenészek is stílusosan tudnak játszani lejegyzések alapján, és jól boldogulnak a hangzóanyagokhoz mellékelt írott anyagokkal is. Az pedig csak felkészültségüket bizonyítja, ha alkalomadtán ők is tudnak pontos lejegyzést készíteni. Ezért javaslom, hogy mindenki bátran használja ezt a kiadványt saját belátása és módszere szerint: ha akarja, adja a növendék kezébe, ha pedig ezt nem teszi, használja a jól bevált módszere mellett segítségnek!
Jó munkát, örömteli muzsikálást kívánok!
A szerző
Tartalomjegyzék:
BEVEZETŐ
A HEGEDŰ RÉSZEI
A HELYES HANGSZERTARTÁS
AHEGEDŰ HANGJAI
A BILLENTÉS GYAKORLÁSA
Bal kéz pizzicato gyakorlatok
Az első és a második ujj
A harmadik ujj
A VONÓFOGÁS ÉS A VONÓVEZETÉS
A vonó részei
Játékos előkészítõ gyakorlatok apróknak
A vonó húrra helyezése, vonógyakorlatok
Billentés és vonóvezetés összekapcsolása
A húrváltás
A negyedik ujj
A legato-játék
HANGSOROK
A MÁSODIK UJJ VÁLTOZÓ HELYE
A HANGOK RITMUSÉRTÉKE
Ritmusképletek
A nyújtott ritmus
Az éles ritmus
A szinkópa
A PENTATON HANGSOR
AZ ELSŐ UJJ VÁLTOZÓ HELYE
ATIZENHATOD
DUDANÓTÁK
Bartók Béla: 15 magyar parasztdal c. művének forrásdallamai
EGYÉB TÁNCDALLAMOK
A HANGZÓ MELLÉKLET TRACKLISTÁJA
mp3 hangzómelléklet
A kiadványhoz tartozó mp3 hangzóanyagot összeállította: Szabó Adrien
A hangzóanyagot játsszák: Szabó Adrien (hegedű), Lajti Ákos (brácsa), Lajti Gergely (cimbalom, bőgő)
A felvételeket készítette: Szlovencsák Péter a pilisvörösvári Cziffra György Zeneiskolában
Sorozatszerkesztő: Mohácsy Albert
Lektor: Virágvölgyi Márta
Hagyományok Háza, 2013

További információk

Műfaj

Könyv/oktatóanyag

Előadó

N/A

Megjelenés éve

N/A