Leírás
A hagyományos világban a folklór különböző műfajai az élet részei voltak, természetes módon tartoztak hozzá mind az ünnepek, mind a hétköznapok világához. A jelen kiadvány egy moldvai csángó falu, a Tázló menti Pusztina hagyományos életvilágát idézi fel több jellegzetes folklórműfaj megszólaltatásával.
Ezt az eltűnőfélben lévő életvilágot két nagytudású, kivételes memóriával és egyszersmind különleges előadótehetséggel is rendelkező pusztinai asszony (László Józsefné Kiss Erzsébet és László Istvánné Laczkó György Katalin) közvetítésével ismerjük meg, akik szülőfalujuk gazdag népi kultúrájának különféle műfajait tolmácsolják a legnagyobb hitelességgel. Az elhangzó alkotások egy része még ma is él Pusztina közösségi kultúrájában, más részük azonban már csak a passzaív emlékezetből hívható elő, és lassan a moldvai csángók között is feledésbe merül.
A gazdag szövegfolklórt szervesen egészítik ki a legjellegzetesebb moldvai csángó táncok hangszeres zenéje. A zenekar hegedűse, Bogdan Toader fél évszázad óta a pusztinai lakodalmak és egyéb táncalkalmak kedvelt prímása, akit két másik moldvai zenész, Paun Vasile és Benke Ágoston Félix kísér egyéb régi csángó hangszereken (koboz, dob). Az énekes asszonyok és a zenekar összetartozását, kultúrájuk közös voltát jelzi az is, hogy van olyan táncdallam, amely csujjogatások kíséretében került rögzítésre.’
Tánczos Vilmos néprajzkutató
Az album anyagát Nagy Bercel és Navratil Andrea gyűjtötte és szerkesztette.