Leírás
Apám életének krónikája
Bartók Béláról már életében, majd halála után fokozott mértékben sok életrajz, visszaemlékezés és leírás jelent meg. Ezek nagy része meglehetősen hiányos vagy egyoldalú volt, és sok rossz adat, téves következtetés látott napvilágot.
Időszerűnek látszott, hogy megjelenjék egy teljesebb összeállítás, amely részben a meglévő forrásokra, részben a még élő tanúkra támaszkodva Bartók életpályájának hitelesebb képét adja. Az összegyűjtött adatok nagy száma lehetővé tette Bartók életének valóban napló-részletességű leírását. Bartók összesen 23 561 napig élt, ebből az első 18 évre csak mintegy 100 hiteles adat esik, hiszen nagyrészt a szülői házban élt, ebben az időszakban köznapi életéből csak egy-egy jelentős esemény emelkedik ki. Mindazonáltal ebben a korszakban is pontosan nyomon követhetők Bartók tartózkodási helyei, családi körülményei, iskolai tanulmányai, emberi és zenei fejlődése. – Felnőtt korszakának 17 000 napjáról viszont közel 4700 adatot sikerült összegyűjteni, vagyis 3-4 napos időközökkel követhetjük életútját, úgyszólván nem maradt fehér folt életében.
A források legnagyobb része Bartóknak és családtagjainak levelezése. Magától Bartóktól több mint 2000 levél adatait használtam fel, az először ez évben megjelenő családi leveleken kívül természetesen nyomtatásban (elsősorban dr. Demény János munkájának eredményeként) már közzétett, idegeneknek szóló levelek anyagát is. A levelek teljes szövegének közlése nem ennek a könyvnek a feladata. Az események száraz leírását olykor inkább kivonatos Bartók-idézetekkel helyettesítettem. Sok levélnek viszont – jogi okokból – csak keltezése és címzettje szerepel, a teljesség és a további kutatások érdekében mégis célszerűnek tartottam ezek jelzését is. Tanúi ezek az adatok Bartók hihetetlen munkabírásának is: szerteágazó alapvető munkája mellett néha napi 5-6 levelet is megírt, magánórákat adott, látogatásokat tett. Bartók családtagjai közül elsősorban édesanyjának mintegy 1000, de a többi családtagoknak is több száz leveléből idéztem Bartókra vonatkozó lényeges adatokat; a Bartóknak szóló idegen válaszlevelekre viszont csak magyarázat szükségessége esetén támaszkodtam.
Bartók általában minden írást és dokumentumot eltett, és ezek jelentős része a két háború pusztításai ellenére megmaradt. Így az iskolai bizonyítványok, katonai iratok, kinevezések és megbízások, vasúti jegyek és szállodaszámlák, adóívek és hangversenyműsorok alapján külön-külön talán jelentéktelen, de teljességükben mégis fontos napi eseményeket is rögzíthettem. Az utcák, lakcímek, hangversenytermek, szállodanevek, iktatószámok stb. pontos megjelölésére azért törekedtem, hogy ha „Bartók nyomában” bárki bármikor fel akarja keresni ezeket, könnyebb dolga legyen. Közlöm Bartók bevásárlásainak, fizetéseinek és tiszteletdíjainak fennmaradt számszerű adatait is, mert ez jellemző mindenkori anyagi helyzetére.
A források hibás adataira esetenként utalok, de itt is megemlítem a lényegeseket. Az okmányokban (pl. Bartók katonai irataiban, édesanyja születési bizonyítványában stb.) téves dátumok szerepelnek; a vasúti és postabélyegzők néha más napról szólnak; a különböző életrajzi kiadványokban megjelent levelek és különösen a hangversenyek keltezése vagy más adata gyakran téves. A családi levelekben Bartók édesanyja is többször félreértett határidőket, neveket, maga Bartók is igen sokszor írt rossz keltezést, címet vagy dátumot (szerepel írásaiban június 31. és szeptember 31. is), és sorozatosan változtatta meg korábban biztosnak látszó programját. A legtöbb hiba a hangversenyműsorokban van, elsősorban a művek megnevezésében. Bartók mintegy 646 alkalommal szerepelt nyilvánosan. Ugyanazokat a műveket többször is játszotta, de címüket gyakran maga is különbözőképpen adta meg; a külföldi szerepléseknél a pontatlan fordítások vagy félreértések további bizonytalanságot okoztak. A műsorok részletezésében igyekeztünk a megszokott címeket megadni, bizonytalan esetben megtartva a műsoron szereplő megnevezést. Bartók már 1903. április 1-én írta édesanyjának, hogy a zenei helyesírás sokszorta nehezebb bármely általa ismert nyelv helyesírásánál.
Bár nem tartozott Bartók személyes tevékenységéhez, Bartók-művek jelentékenyebb bel- és külföldi előadásainak megemlítése mégis szükségesnek látszott akkor is, ha Bartók személyesen nem vett részt rajtuk, mert segítségükkel nyomon követhető népszerűségének fokozatos növekedése. Bartók irodalmi tevékenységéről, cikkeiről és vitairatairól csak az egyes utalások kapcsán emlékezünk meg, mert megjelenésük időpontja általában teljesen eltért megírásukétól, így a napok sorozatába nem illenek bele.
Bartók nem vezetett naplót vagy általában rendszeres feljegyzéseket. Ritka kivétel 1934 őszén megkezdett Tudományos Akadémiai munkája során – elsősorban az Akadémia kívánságára – vezetett munkanaplója, melynek másolatát dr. Kerényi György – Bartók akkori munkatársa – rendelkezésemre bocsátotta. Valamennyi adat közlése feleslegesnek látszott, de tájékoztatásul az 1934/35-ös évre havonta összefoglaltam az ott töltött időt, amely a többi év munkabeosztásával nagyjából azonos volt.
A legkevésbé lehetett napra pontosan Bartók életrajzába illeszteni éppen két legfontosabb tevékenységét: a zeneszerzést és a népdalgyűjtést. Az elsőnél a folyamatosság miatt kevés napi eseményt lehetett rögzíteni, legfeljebb a levelek néhány utalását. Egyes műveken a befejezés napját Bartók megjelölte, ezek természetesen bekerültek az időrendbe. A népdalgyűjtésnél az egyes utak kezdete és vége többnyire biztosnak vehető, de a közbenső, az egyes községekben töltött idő bizonytalan. A támlapokon csak a hónap (néha csak az év) szerepel, és itt is akad nyilvánvaló elírás. Így ennél a munkánál főleg az egyes utakon felkeresett községeket, illetve az adatközlő származási helyét tüntettük fel. Ahol vasúti jegy, postaküldemény vagy más biztos adat állt rendelkezésünkre, ott természetesen a pontos nap szerepel.
A közigazgatási egységek nevét – Bartók 1913. április 24-én Ion Bianunak írt javaslatának is megfelelően – elsősorban a korabeli hivatalos magyar helymegjelöléssel írtuk. A külföldi helységneveket az akkor közhasználatú magyar írással tüntettük fel (Bécs, Lemberg, Kalifornia), ilyennek hiányában a Bartók működésének idején volt hivatalos névvel (Danzig, Königsberg, 1918 előtt Strassburg, 1933-ban Strasbourg), egyes helyeken megjelölve a későbbi nevet is. A Bartók által használt és könyvünkben is alkalmazott helységnevek honi, ill. mai elnevezését – szögletes zárójelben a főleg népdalgyűjtés közben említett helyi népies elnevezéssel egyetemben – a Helységnevek azonosító jegyzékében találja meg az olvasó. A művek felsorolásánál a már jelzett pontatlanságok miatt nem tudtunk teljes képet nyújtani; ezenkívül Bartóknak több olyan szereplése is volt, melynek műsorát még a sajtó sem közölte, de gyakran a karmester és a közreműködők nevét sem említették meg.
Egy ilyen – főleg adatokra támaszkodó – műben az olvasó bizonyára maximális tárgyilagosságra számít. Ezt megnehezítette erős kötődésem a könyvben szereplők nagy részéhez, elsősorban magához Bartók Bélához. Mivel az adatok zöme családi eredetű, és az élet apró megnyilvánulásaira vonatkozik, sok önmagában jelentéktelen eseményt is megemlítettem.
Arra törekedtem, hogy Bartókot mint embert minél jobban megismertessem, és a Bartók-kutatók további munkájának minél biztosabb alapot szolgáltassak.
Budapest, 1979. december
Ifj. Bartók Béla